REKLAMA

500 zł mandatu za brak odblasku! To najmniejsze zmartwienie

Za nami połowa września. Coraz szybciej zapada zmrok, poranki są mgliste i pochmurne. Zarówno piesi, jak i rowerzyści, poruszając się po drodze, stają się dla kierujących mniej widoczni. Stanowi to zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci zwracają na nich szczególną uwagę. Przyczyn wypadków można upatrywać także w nieprawidłowym zachowaniu się kierujących względem pieszych, jak i samych pieszych.

Policjanci, rozmawiając z osobami pieszymi, uświadamiają im, jak bardzo ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jak widoczność na drodze wpływa na bezpieczeństwo. Zachęcają do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, jak wymagają tego przepisy ruchu drogowego, ale również w obszarze zabudowanym, na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Za niestosowanie się do przepisów, niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Każdy element odblaskowy wpływa na poprawę widoczności.

Pamiętajmy, że elementami odblaskowymi mogą być, przedmioty doczepiane do ubrania, opaski czy kamizelki. Ważne jest ich umieszczenie w odpowiednich miejscach – na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Grafika: SM w Myślenicach.

KWP

18-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)