REKLAMA

Apel do rowerzystów!

Wiosenna aura sprawiła, że na naszych drogach widzimy coraz więcej miłośników dwóch kółek. Rowerzysta jak każdy uczestnik ruchu drogowego ma prawo czuć się bezpiecznie, sam też ma obowiązek przestrzegania przepisów. Mimo wysokich mandatów jakie przewiduje taryfikator, w dalszym ciągu nie brakuje kierujących jednośladami, którzy decydują się na jazdę po alkoholu.

Kierujący jednośladami to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze od kierujących, korzystających z pojazdów mechanicznych. Jazda rowerem podlega przepisom ruchu drogowego w taki sam sposób, jak kierowców samochodów, a ich przestrzeganie pozwoli bezpiecznie dojechać do celu.

Rower to nie tylko codzienny środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia – ale jest to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Weekendowe wycieczki, wyjazdy poza miasto połączone ze zwiedzaniem są dużą atrakcją dla podróżujących i mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Pamiętajmy jednak, że rowerzysta podobnie jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego ma prawo czuć się bezpiecznie, jednak sam również ma obowiązek przestrzegania przepisów. Pijani rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale też dla innych użytkowników dróg.

Od 1 stycznia 2022 roku osoba, która kieruje rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, musi się liczyć z minimum 1000 złotych mandatem. Kara w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości jest znacznie wyższa. W takim przypadku mandat wynosi minimum 2500 złotych.

Korzystając z roweru, zadbajmy także o jego stan techniczny. Rower powinien posiadać sprawnie działające hamulce i odpowiednie wyposażenie, a szczególnie ważne jest właściwe oświetlenie pojazdu. Dodatkowo każdy rowerzysta, pomimo że nie jest to obowiązkowe, powinien korzystać z kasku ochronnego, ponieważ nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze, może doprowadzić do tragicznych skutków.

Zdjęcie poglądowe.

KWP

19-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)