REKLAMA

Bezpieczne ferie zimowe. Policjanci i ratownicy medyczni przypominają o bezpieczeństwie (ZDJĘCIA)

POWIAT LESKI. Lescy policjanci wspólnie z ratownikami Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego prowadzą zajęcia z uczniami szkół podstawowych, podczas których uczą dzieci, jak bezpiecznie spędzić czas nadchodzących ferii zimowych. Przestrzegają przed zagrożeniami podczas zabaw na świeżym powietrzu, ale także przed niebezpieczeństwami, które mogą je spotkać w domu. Spotkania są też okazją do nauki podstaw udzielania pierwszej pomocy.

image003_43

16 stycznia w województwie podkarpackim rozpoczynają się ferie zimowe. Oznacza to 2 tygodnie wolnego dla naszych dzieci od nauki w szkole. Starsi uczniowie już samodzielnie będą organizować sobie czas, młodsze dzieci, nierzadko korzystać będą z różnego rodzaju zorganizowanego wypoczynku. W obu przypadkach ważne jest jednak, aby nasi podopieczni potrafili przede wszystkim unikać niebezpiecznych sytuacji.

Dlatego na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Powiatowym Policji w Lesku a Dyrektor BIeszczadzkiego Pogotowia Ratunkwego, policjanci wraz z ratownikiem medycznym odwiedzili w piątek uczniów Szkoły Podstawowej w Lesku. Funkcjonariusze uczyli dzieci zasad bezpiecznego poruszania się po drodze w złych warunkach atmosferycznych, szczególnie po zmroku. Tłumaczyli, że widzieć to nie to samo, co być widocznym. To, że my widzimy nadjeżdżający pojazd lub jego światła, to nie znaczy, że kierowca widzi nas. Dlatego tak ważne jest używanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu i przestrzeganie zasad poruszania się po drodze. Przypominali również, aby do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pod żadnym pozorem nie można dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie. Przestrzegali również, że nie można rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

Natomiast ratownicy medyczni uczyli dzieci podstaw udzielania pierwszej pomocy. Tłumaczyli jak zachować się w sytuacji, gdy zobaczymy nieprzytomną osobę. Ochotnicy mogli przećwiczyć na fantomie prawidłowe wykonanie masażu serca. Ratownik pokazał też dzieciom jak zareagować w przypadku, gdy dojdzie do zadławienia się osoby.

Na koniec spotkania uczestnikom rozdano kolorowanki o tematyce bezpieczeństwa, mają one przypominać dzieciom o tym, czego nauczyły się podczas wczorajszego spotkania.

źródło: KPP Lesko

16-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)