REKLAMA

Był urodzaj nasion, będą z tego sadzonki (FOTO)

Rok 2022 w lasach był urodzajny dla jodły i buka. Dzięki temu zebrane ilości szyszek i nasion pozwolą zabezpieczyć potrzeby szkółkarstwa nawet na kilka lat. Do przechowania w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla trafiło ponad 18 ton nasion buka i 13 ton szyszek jodłowych do wyłuszczenia. Nadleśnictwa przekazały też do przechowania ponad 800 kilogramów wyłuszczonych już nasion jodłowych i kilkaset kilogramów innych gatunków.

Zbiory dokonywane są w wyznaczonych drzewostanach nasiennych rodzimego pochodzenia.

– Tegoroczny urodzaj większości gatunków można ocenić jako średni, natomiast obficie owocowały buki i jodły – zaznacza Jacek Stankiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Krośnie. – Część zbiorów pozostała na szkółkach do wykorzystania przy najbliższych wysiewach, duża część jednak trafiła do przechowania w Leśnym Ośrodku Nasiennym pełniącym rolę regionalnej przechowalni, wyłuszczarni i stacji oceny nasion. Co ważne, sadzonki wyhodowane z zebranych nasion muszą być posadzone zgodnie z obowiązująca w Polsce leśną regionalizacją dla nasion i sadzonek – dodaje naczelnik Stankiewicz.

Bukiew przygotowana do przechowania.

Szyszki jodły rozpadają się jesienią jeszcze na drzewach i uwalniają nasiona, dlatego trzeba je zbierać we wrześniu, natomiast zimą jest czas na zbiory szyszek sosny, modrzewia i świerka.

W Nadleśnictwie Oleszyce szyszki świerkowe zbiera się z plantacji nasiennej zlokalizowanej w leśnictwie Kolonia – zebrano 600 kg szyszek, z których wyłuszczono 12 kg nasion. Posłużą one do produkcji sadzonek w różnych technologiach.

W całym regionie zebrano już w tym roku 22,5 tony szyszek jodłowych, 4,2 tony sosnowych, niecałe 800 kilogramów świerkowych, prawie 200 kg modrzewiowych i 20 kg daglezjowych. Z kolei nasion najwięcej zebrano bukwi – prawie 20 ton, dębu szypułkowego – 12,8 t., dębu bezszypułkowego – 2,6 tony, jak również od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów nasion brzozy, czereśni ptasiej, grabu, jaworu, lipy, wiązu i różnych krzewów leśnych.

Nasiona dębu, buka, sosny i jodły.

Szyszki z drzew stojących zbiera się wyłącznie w wyznaczonych drzewostanach nasiennych i z tzw. drzew matecznych o znanej wysokiej jakości, dzięki temu wyhodowane sadzonki wykorzystane zostaną również do założenia tzw. upraw pochodnych i do badań naukowych, np. testowania potomstwa poszczególnych gatunków drzew.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Nasiona sosny po oczyszczeniu

Szyszka i nasiona świerka. Fot. N. Hamułka.

Szyszka modrzewia. Fot. N. H.

Szyszka Sosny. Fot. N. Hamułka.

Szyszki daglezji tuż po jesiennym zbiorze. Fot. EdM.

We wnętrzu komory chłodniczej.

Zbiór z daglezji przy użyciu specjalistycznych drabinek. Fot. EdM.

18-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)