REKLAMA

Dwie kolejne seniorki z Rzeszowa oszukane! Mężczyzna nie uwierzył. To już plaga?

RZESZÓW / PODKARPACIE. W tym tygodniu rzeszowscy policjanci trzykrotnie zostali powiadomieni o oszustach działających na szkodę osób starszych. Niestety, w dwóch przypadkach przestępcom udało się wyłudzić pieniądze, posługując się przy tym znaną dobrze już metodą „na policjanta”. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują, aby nie przekazywać pieniędzy osobom nieznanym, podszywającym się pod policjantów lub prokuratorów.

W środę dyżurny miejski odebrał trzy zgłoszenia o przestępcach podszywających się pod policjantów. Do pierwszego ze zdarzeń doszło po południu na osiedlu Baranówka. 81-letnia kobieta odebrała telefon. W słuchawce usłyszała głos zapłakanej kobiety, która miała być jej rzekomą wnuczką. Seniorka dowiedziała się od niej, że ta spowodowała wypadek – potrąciła kobietę na pasach, za co miala trafić do więzienia. Później telefon przejął mężczyzna. Powiedział, że jest policjantem i zażądał od seniorki 30 tys. złotych na kaucję. Kobieta nie dysponowała taką sumą, natomiast przyznała, że ma w domy 17 tys. złotych. Wedle instrukcji zapakował gotówkę i przekazała nieznanemu mężczyźnie, który po jakimś czasie zapukał do jej drzwi.

Trzy godziny później oszuści zadzwonili do 82-letniego mieszkańca Rzeszowa. Opowiedzieli mu podobną historię, w którą mężczyzna nie uwierzył. Kategorycznie odmówił przekazania pieniędzy osobom nieznanym, a jedynie swojej wnuczce lub innym członkom rodziny. Racjonalne myślenie i zdecydowana postawa, uchroniła go przed utratą oszczędności.

Niestety, jeszcze tego samego dnia przestępcy oszukali inną osobę. 91-latka odebrała telefon od fałszywej policjantki, która przekonała seniorkę, że rozpracowuje grupę przestępczą, okradającą domy. Oszustka nakłoniła starszą kobietę, aby spakowała wszystkie pieniądze do reklamówki i wystawiła ja za drzwi mieszkania. W związku z tym przestępczym procederem kobieta straciła ponad 50 tys. złotych.

Rzeszowscy policjanci przypominają!

– jeżeli osoba, która dzwoni do ciebie informuje o tym, że ktoś z twoich bliskich ma kłopoty i żąda od ciebie pieniędzy, natychmiast rozłącz się

– jak najszybciej skontaktuj się z bliskimi lub z dyspozytorem numeru alarmowego 112, żeby potwierdzić te informacje

– w żadnym przypadku nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom

– policjanci i funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy

– każdy telefon, w którym nieznajome osoby nakłaniają cię do przekazania pieniędzy czy podania danych osobowych, to potencjalna próba oszustwa, natychmiast zakończ taką rozmowę.

źródło: KMP w Rzeszowie

zdjęcie: KMP w Rzeszowie

16-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)