REKLAMA

PODKARPACIE. Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej 858

PODKARPACIE. Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej 858 

Rozpoczęła się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 858. Wyremontowany zostanie odcinek o długości 6,6 km od Dąbrowicy do Harasiuk. W ramach tego zadania wybudowany zostanie także nowy most na rzece Borowina. W miejscowości Sieraków uroczyście zostały wbite pierwsze łopaty.

W uroczystym rozpoczęciu nowego drogowego zadania wzięli m.in. udział: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, wicewojewoda Jolanta Sawicka, radna województwa Kamila Piech, przedstawiciele lokalnego samorządu oraz wykonawcy. 

Marszałek Władysław Ortyl mówiąc o inwestycji wskazywał, że ta droga była taką „piętą Achillesa” systemu dróg wojewódzkich, jednak dzięki konsekwencji i uporowi wreszcie może ruszyć jej przebudowa. Jak podkreślał marszałek, inwestycja w przeważającej części jest finansowana z budżetu województwa, ale ma też wsparcie finansowe rządu oraz lokalnych samorządów.

W szczególny sposób chcę podziękował ministrowi Rafałowi Weberowi, który uruchamia potężne inwestycje w postaci dróg ekspresowych, autostrad, widzimy go często w różnych częściach kraju, ale też stara się wspierać i wspiera właśnie takie, małe inwestycje na drogach wojewódzkich – mówił marszałek Ortyl. 

Wicemarszałek Ewa Draus również podkreślała znaczenie współpracy z lokalnymi samorządami oraz wsparcie z rządowego programu Polski Ład, które pozwoliły na szybkie przystąpienie do realizacji tego zadania, oczekiwanego od wielu lat przez mieszkańców tych regionów.

Bardzo się cieszę, że dwie gminy uzyskają nowe połączenie,nową drogę w najwyższych parametrach technicznych – mówiła wicemarszałek Ewa Draus. 

Starosta powiatu niżańskiego dziękując marszałkowi, zarządowi i radnym województwa za realizację tego zadania, mówił też o tym, jak wielkie znaczenie ma ta inwestycja dla lokalnej społeczności: 

Ta inwestycja drogowa wzmacnia potencjał powiatu, daje nowe możliwości rozwoju i na pewno jako samorządy będziemy z tego korzystać, aby wykorzystywać tę infrastrukturę drogową, by te tereny, te części powiatu rozwijać, szczególnie w aspekcie turystycznym i gospodarczym – powiedział starosta niżański Robert Bednarz.

Wicewojewoda Jolanta Sawicka mówiła o rządowym wsparciu kierowanym na rozwój infrastruktury, które zmienia oblicze regionów:

Środki, które kierowane są do samorządów, kierowane są po to, aby podnieść jakość życia mieszkańców miast, gmin i powiatów – powiedziała Jolanta Sawicka.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej 858 jest realizowana w ramach dwóch projektów. Pierwsze zadanie o wartości prawie 40 mln złotych obejmuje remont drogi 858 na odcinku Dąbrowica-Sieraków i jest w całości finansowane z budżetu województwa. Drugie dotyczy rozbudowy odcinka Sieraków-Harasiuki wraz z budową mostu na Borowinie w miejscowości Sieraków. Ta część będzie kosztować ponad 9 mln złotych, z czego 5 mln złotych to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Głównym celem projektu jest umożliwienie przejazdu pomiędzy miejscowościami Dąbrowica i Sieraków. Droga 858 przebiega w dużej mierze przez tereny leśne, a w odcinku około 2,5 km jest to droga gruntowa, jednojezdniowa. W ramach inwestycji rozbudowana zostanie nie tylko droga 858, ale powstaną również m.in. nowe skrzyżowania z drogami gminnymi, przebudowane zostaną zjazdy, powstaną zatoki autobusowe, chodniki dla pieszych oraz oświetlenie. W ramach inwestycji będą także wykonane przejścia dla zwierząt.

 

Autor tekstu i zdjęć: A. Magda M. Konopka

Autor wideo: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 


10-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)