REKLAMA

Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. Rozpoczął się kolejny etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1). Koszt, to ponad 50 mln zł.

foto001_1

Inwestycja zlokalizowana przy ulicy Rycerskiej 2  w Rzeszowie, ma zostać zrealizowana do końca tego roku, a otwarta najpewniej  w pierwszej połowie 2024 roku. Przebudowa szpitala finansowana jest ze środków  z funduszy unijnych, budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego i budżetu państwa.    

W ramach inwestycji, wykonawca ma za zadanie m.in. wyburzenie łącznika (segmentu B)  i wybudowanie nowego, pomiędzy starym budynkiem głównym szpitala, a nowym budynkiem PCChP. Ponadto zostanie przebudowany budynek gazów medycznych wraz z wewnętrznymi instalacjami, zbudowana stacja transformatorowa wraz z agregatem prądotwórczym, powstaną miejsca postojowe, ciągi komunikacyjne dla pieszych i oświetlenie. Całość będzie kosztować blisko 40 mln zł. Na wyposażenie inwestycji, w tym roku zostanie ogłoszony osobny przetarg.

Poradnie specjalistyczne, które znajdowały się w tej części PCChP, czyli gruźlicy i chorób płuc, alergologiczna, chirurgii klatki piersiowej, immunologiczna oraz rejestracja, zostały tymczasowo przeniesione do Pałacu Jędrzejowiczów, mieszczącego się w parku przy ulicy Rycerskiej. Po zakończeniu inwestycji, wrócą do PCChP.

– Rozbudowa to kontynuacja I etapu inwestycji, która zakończyła się w 2022 roku – mówi Damian Brud, Zastępca Dyrektor ds. administracyjnych KSW1. – Oznacza to, że uwzględniając aktualny etap rozbudowy cała inwestycja sięgnie około 100 mln zł. Zakończenie w tym roku tego zadania pozwoli zmodernizować kompleks budynków KSW1, zarówno pod względem budowalnym jak i doposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Było to od dawna oczekiwane zarówno wśród pracowników szpitala jak i samych pacjentów PCChP.

W czerwcu 2022 roku oddano do użytku nowy budynek przy ul. Rycerskiej  w Rzeszowie. Do rozbudowanego 5-kondygnacyjnego budynku przeniesione i wyposażone zostały: Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W rozbudowanej infrastrukturze znalazło się także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja. Dzięki tej inwestycji znacznie zwiększą się możliwości skutecznego leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

Dodajmy, że nowy budynek PCChP uzyskał został wyróżniony nagrodą I stopnia z Diamentem oraz tytułem Budowa Roku Podkarpacia 2021 w kategorii Obiekt Służby Zdrowia, w prestiżowym konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Rzeszowie oraz Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Laureatów i nagrodzone inwestycje poznaliśmy pod koniec ubiegłego roku.

źródło: materialy nadesłane


12-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)

Tagi: