REKLAMA

RZESZÓW. Jak może wyglądać przebudowa Hali Targowej, Placu Balcerowicza i Placu Adama Mickiewicza w Rzeszowie?

RZESZÓW. Jak może wyglądać przebudowa Hali Targowej, Placu Balcerowcza i Placu Adama Mickiewicza w Rzeszowie?

Trzy bardzo ważne miejsca w Rzeszowie zostały wzięte na tapetę podczas czwartkowego spotkania w ratuszu. Swoimi pomysłami na przebudowę podzielili się z władzami miasta studenci Politechniki Rzeszowskiej pod opieką prof. dr hab. inż. Marka Gosztyły, z udziałem Prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej – dr hab. Iwony Włoch, prof. PRz., Spotkanie dotyczyło prezentacji przygotowanych projektów architektonicznych przebudowy Hali Targowej, Placu Balcerowcza i Placu Adama Mickiewicza w Rzeszowie. Na spotkaniu ze studentami obecny był również Konrad Fijołek, prezydent Miasta Rzeszowa oraz dyrektorzy z miejskich wydziałów.

Aktualny, historyczny i przyszłościowy plan na rewitalizację Placu Adama Mickiewicza przedstawiał inż. arch. Dawid Orzech. Podzielił się koncepcją budowy w tym miejsu kawiarni z nowoczesną kładką, klatką schodową i zlikwidowaniem naziemnych chodników.

Kolejny ciekawy projekt przedstawiali inż. arch. Natalia Kalita i inż. arch. Rafał Jędruch. Pokazali oni pomysł rewitalizacji zespołu Placu Targowego przy ul. Targowej w Rzeszowie. Na placu znalazłby się przeszklony pawilon handlowy w miejscu dawnych „Szczęk”. Pawilon posiadałby parking podziemny, by odciążyć ulice dookoła placu. – Zadbaliśmy o to by odświeżyć te obiekty i przywrócić im modernistyczny charakter, a przesteń z tyłu mógłby tworzyć plac, który miałby charakter placu eventowego – mówi Rafał Jędruch. – Znajduje się tu również sadzawka, która daje korzystny aspekt wody w przestszeni publicznej – dodał.

Kolejne dwie studentki Wiktoria Książek i Honorata Pitera przedstawiły projekt rewitalizacji placu Balcerowicza w Rzeszowie. Dziś plac znajduje się przy ul. Moniuszki. Mimo wielu prób przeniesienia placu w inne miejsce, mieszkańcy chcieli zostawienia funkcji handlowej w centrum miasta. Widać to choćby po bardzo małym zainteresowaniu placu, który powstał przy ul. Wyspiańskiego.

Jestem zachwycony – podsumował prezydent Fijołek. – Jestem zachwycony, że jako młode pokolenie wskazujecie, że warto tworzyć przestrzenie relacyjne, przestrzenie nowoczesne i przyjazne mieszkańcom – dodał. 

Fot. bsz


23-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)