REKLAMA

RZESZÓW. Już wkrótce powstanie 5 nowych wiat rowerowych!

RZESZÓW. Już wkrótce powstanie 5 nowych wiat rowerowych!

Wiaty będą monitorowane, skonstruowane tak, aby była możliwość ich dalszej rozbudowy i pomieszczą co najmniej 35 rowerów. W ten sposób miasto przyczyni się do dbania o środowisko i zmniejszenie emisji spalin.


W myśl przedwyborczych obietnic prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek idzie w kierunku rozwoju infrastruktury roweriowej. – Chcę, aby Rzeszów był miastem nowoczesnym i ekologicznym. Dlatego będziemy inwestować między innymi w drogi i parkingi dla rowerów – mówił prezydent Rzeszowa.

Pierwsze zadaszone wiaty, które zostały już oddane do użytku powstały przy Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny. Wiaty te są wyposażone w 48 miejsc rowerowych i będą w dalszych planach rozbudowywane o kolejne moduły. Z tego tytułu rozpoczęto pierwsze kroki w kierunku rozbudowy ścieżek rowerowych oraz dla pieszych nad Wisłokiem. W związku z tym trwa przetarg na wybór firmy, której celem będzie zaprojektowanie kilometrowego odcinka wzdłóż lewej strony Wisłoka zaczynając od mostu Lwowskiego w kierunku północnym.

Kolejne pięć zadaszonych wiat w Rzeszowie powstanie jeszcze w tym roku w niżej wskazanych lokalizacjach:
⦁ przy ul. Łukasiewicza (obok przystanku Łukasiewicza pętla 08)
⦁ w parku przy al. Cieplińskiego (w części sąsiadującej z Liceum Sióstr Prezentek)
⦁ przy ul. Hetmańskiej (obok Stadionu Miejskiego w Rzeszowie)
⦁ przy al. Powstańców Warszawy (obok przystanku Powstańców Warszawy Politechnika 04)
⦁ przy al. Rejtana (obok przystanku Rejtana/Paderewskiego 10)

Wiaty będą wyposażone w nie mniej niż 35 miejsc rowerowych. Ich wysokość będzie wynosiła 3 m, a ich powierzchnia będzie liczyła 35 m kw. Będą w nich zamontowane metalowe stojaki na rowery. Według wytycznych z dokumentacji stojaki będą wyposażone w system rolkowy i system hydrauliki siłowej w celu wyniesienia i zniesienia roweru z górnego poziomu. W wiatach będzie zastosowany system oświetleniowy typu led oraz system do monitoringu. Cały projekt był konsultowany m.in. z Danielem Kunyszem miłośnikiem rowerowym i radnym z klubu Rozwój Rzeszowa.

Firmy wykonujące tego typu projekty mogą sładać swoje oferty do 21 marca tego roku do godz. 10.00. Wybrany wykonawca będzie miał czas około 6 miesięcy od daty podpisania umowy na realizację budowy wiat rowerowych.
Inwestycja jest współfinansowana ze środków funduszy Unii Europejskiej.

Z Arturem Gernandem z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa rozmawia Helena Cieciora z Rzeszów24:

Helena Cieciora
Fot. Rzeszów24


03-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)