REKLAMA

Rzeszów otwarty na szerszą współpracę z Austrią

Rzeszów otwarty na szerszą współpracę z Austrią

Lokalni przedsiębiorcy, biznesmeni oraz przedstawiciele miasta biorą udział w dzisiejszej konferencji „Doing Business with Austria”. W rzeszowskim ratuszu goszczą także przedstawiciele tego kraju, na czele z Barbarą Eibinger-Miedl, Radną Kraju Związkowego Styrii.

Cykl spotkań pod hasłem „Doing business with…” odbywa się w Rzeszowie od ubiegłego roku. Ich celem jest budowanie relacji gospodarczych pomiędzy lokalnym biznesem, a firmami z krajów, które są zapraszane na konferencje. Biorą w nich udział także przedstawiciele lokalnych samorządów i instytucji handlowych oraz gospodarczych. Rozmowy, prezentacje i wymiana doświadczeń mają zaowocować w przyszłości międzynarodową współpracą. Do tej pory w Rzeszowie w ramach cyklu gościli m.in. goście z Kanady, Wielkiej Brytanii i Włoch. Podczas dzisiejszego spotkania gości z Austrii przywitał prezydent Konrad Fijołek.

Zgodnie z naszym hasłem promocyjnym, Rzeszów jest stolicą innowacji. Jesteście w regionie, który te innowacje i nowe technologie ma w swoim DNA. To miejsce o wspaniałych tradycjach biznesowych i przemysłowych i długiej historii znakomitych relacji z Austrią, nie tylko w kwestiach gospodarczych. Dość powiedzieć, że Klagenfurt jest naszym najstarszym miastem partnerskim – powiedział prezydent Rzeszowa.

Uczestnicy spotkania rozmawiają m.in. o możliwościach współpracy pomiędzy firmami działającymi w Rzeszowie oraz Austrii. Jak podkreślił Konrad Fijołek, wspólne działania można realizować znacznie szerzej.

Jako miasto ubiegamy się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Gdyby udało nam się uzyskać taki status, także w tej materii możemy kreować wspólne wydarzenia – powiedział Konrad Fijołek.

Jak przekonuje Barbara Eibinger-Miedl, Radna Kraju Związkowego Styrii, wizyta w Rzeszowie może być owocna dla przedsiębiorców z obu krajów.
Styria jest zagłębiem zielonej energii, kładziemy u nas na nią bardzo duży nacisk. Działa u nas około 70 tysięcy firm, także z branży lotniczej i automotive. Przestrzeń do współpracy jest bardzo duża – przekonywała w ratuszu.

Jako, że austriacki Graz był w 2003 roku Europejską Stolicą Kultury, Barbara Eibinger-Miedl zadeklarowała naszemu miastu pomoc w przygotowaniach do aplikacji po ten zaszczytny tytuł. Podczas spotkań przedsiębiorcy biorący w nich udział wymienili się kontaktami. W wydarzeniu biorą udział m.in. przedstawiciele regionu Styrii, Advantage Austria, Stowarzyszenia Dolina Lotnicza oraz firmy Wienerberger i Strabag.

fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa


13-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)