REKLAMA

RZESZÓW. Palisz? Zrób bezpłatne badania smokerlyzerem! Sprawdź w jakim stanie są Twoje płuca

RZESZÓW. Palisz? Zrób bezpłatne badania smokerlyzerem! Sprawdź w jakim stanie są Twoje płuca

5 kwietnia to dobry dzień na badanie, ale czy będziecie mieli odwagę sprawdzić w jakim stanie są Wasze płuca? Jeśli tak, Podkarpacki NFZ zaprasza na bezpłatne badania smokerlyzerem!

5 kwietnia 2023 (środa) w godz. od 10:00 do 13:00 w siedzibie NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8, każda osoba paląca i narażona na bierne palenie tytoniu będzie mogła skorzystać z bezpłatnego badania. Polega ono na pomiarze tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Jest krótkie, bezbolesne i często wykorzystywane przez personel medyczny w programach leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu oraz w badaniach naukowych.

Wszystkim chętnym Eksperci z zakresu Zdrowia Publicznego, Oddziału Epidemiologii i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie podpowiedzą jak skutecznie zerwać z nałogiem.

Palenie tytoniu zabija na świecie ponad siedem milionów ludzi rocznie. 900 tysięcy to bierni palacze. To dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce co czwarty nastolatek pali e-papierosy, 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy. Co czwarty nieletni palacz czuje się uzależniony. To dane Rzecznika Praw Dziecka.

Co zyskujesz rzucając palenie?

Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować:

– po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,

– po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca

– po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc,

– po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

03-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)