REKLAMA

RZESZÓW. Prezydent spotkał się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. Prezydent spotkał się z mieszkańcami trzech osiedli

Wizytą u mieszkańców osiedli Miłocin, Miłocin św. Huberta oraz Pogwizdów prezydent Konrad Fijołek rozpoczął tegoroczny cykl obywatelskich spotkań #RzeszówToMY.

Miejscem piątkowego spotkania była aula Wyższej Szkoły Inżynieryjno – Ekonomicznej przy ul. Miłocińskiej. Rzeszowianie wypełnili ją niemal w całości. Prezydent Konrad Fijołek na początku spotkania przedstawił aktualny stan realizacji inwestycji, na które umówił się w tej części miasta jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Zapowiedział także kolejne zadania, które są już przygotowywane i niebawem doczekają się realizacji. To m.in. budowa nowego placu zabaw, który do wakacji ma powstać na kupionej przez miasto działce przy ul. Myśliwskiej i św. Huberta. W piątek otwarto oferty od wykonawców zainteresowanych tą inwestycją. Część z nich mieści się w budżecie przeznaczonym na ten cel, dlatego z podpisaniem umowy nie powinno być problemu.

Mieszkańcy pytali m.in. o inwestycje drogowe, które ich zdaniem trzeba najpilniej realizować na ich osiedlach. To m.in. budowa drogi łączącej ulicę Warszawską z terenem strefy ekonomicznej Dworzysko. Oraz o dalszy etap budowy ulicy Parkowej.

To inwestycje warte setki milionów złotych, dlatego budowa drogi bez wsparcia z zewnątrz byłaby bardzo trudna, staramy się o środki zewnętrzne – mówi Konrad Fijołek.  

Mieszkańców interesowała także kwestia nowych dojazdów do strefy Dworzysko.

Wybudowaliśmy pierwszy fragment ulicy Parkowej na odcinku, gdzie nie było protestów. Mam nadzieję, że mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się wykonaniu drogi w dalszym fragmencie zmienią zdanie w tej sprawie. Docelowo drugi dojazd do strefy miałby odbywać się od Rudnej Wielkiej.. Podjąłem decyzję o tym, aby zainwestować ponad dwa miliony złotych w rozbudowę fragmentu jezdni, którą do strefy będzie można dojechać komfortowo dopóki nie powstanie trasa od ulicy Warszawskiej – zapewnia Konrad Fijołek.

Mieszkańcy osiedli obawiają się też, że w sąsiedztwie ich domów wyrosną wysokie budynki, które zacienią ich domy, oraz utrudnią komunikację.

Polityka wydawania warunków zabudowy w mieście jest teraz zupełnie inna, niż w minionych latach. Nie będzie już tak, że między domami rośnie wysoki budynek, bo gdzieś kilkaset metrów dalej stoi inny, podobnej wysokości. Musimy jednak działać w granicach prawa. Złotym środkiem w tej kwestii będzie uchwalenie dla miasta Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Dokument jest opracowywany, wnieśliśmy do niego poprawki na podstawie uwag od mieszkańców. W oparciu o studium dla poszczególnych osiedli radni będą mogli uchwalać plany, które precyzyjnie określa co i gdzie można wybudować. To ostatecznie załatwi problem budzącej emocje zabudowy – zapowiada prezydent Rzeszowa.  

Inne wnioski dotyczyły między innymi nasadzeń drzew, czy zmian w rozkładzie jazdy autobusów linii 18 i 19.

Prezydent podczas spotkania poinformował mieszkańców o planach na urządzenie kolejnej części parku na osiedlu Miłocin. Powstanie na 3,5 hektarowym terenie, który sąsiaduje z obecnym parkiem. W tej sprawie trwają zaawansowane rozmowy ze starostą rzeszowskim, który ma użyczyć miastu ten teren na 10 lat. Decyzja o przekazaniu gruntu powinna zapaść podczas najbliższej sesji rady powiatu. Miasto planuje także rozbudowę szkoły na osiedlu Pogwizdów. W tym, celu chce pozyskać działki, których właścicielem jest Głogów Małopolski.

– Liczę, że porozumiemy się w tej sprawie z panem burmistrzem, bo większa szkoła będzie tu w najbliższych latach potrzebna – mówi prezydent Fijołek.

Kolejne spotkania z mieszkańcami będą organizowane w następnych miesiącach. O ich terminach Urząd Miasta Rzeszowa będzie informować na bieżąco. Podobnie jak piątkowe, każde kolejne będzie połączone z możliwością omówienia bieżących spraw z urzędnikami, którzy przed ich rozpoczęciem będą pełnić na miejscu dyżury.

fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

19-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)