REKLAMA

RZESZÓW. Ruszył nabór wniosków w programie małej retencji na rok 2023

RZESZÓW. Ruszył nabór wniosków w programie małej retencji na rok 2023

Pula środków to 150 tys. zł na dotacje. Nabór wniosków o dotacje na inwestycje związane z tzw. małą retencją potrwa do 22 marca. Mieszkańcy Rzeszowa mogą się starać o dofinansowanie m.in. na zakup i montaż zbiorników na wodę deszczową, wykonanie oczka wodnego, albo ogrodu deszczowego.

Klimat w którym żyjemy zmienia się bardzo szybko. Niestety zimy są coraz mniej śnieżne, latem bardzo często obserwujemy długotrwałe okresy bezdeszczowej pogody. W tej sytuacji musimy prowadzić działania, które pozwolą oszczędzać wodę oraz gromadzić ją na trudniejszy czas. Program małej retencji to jeden ze sposobów na takie działanie – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa. – Podjęliśmy takie małe kroki, jak np. rzadsze koszenie traw i trawników w mieście i większe takie, jak przebudowa myjni w MPK. Zdecydowaliśmy, że nasze placówki oświatowe będziemy wyposażać w zbiorniki małej retencji. Łącznie zamontowaliśmy za 116 tys. zł 36 sztuk zbiorników, aby zatrzymać wodę deszczową, aby zadbać o mikroklimat. Jednocześnie dbamy o edukację najmłodszych.

Jako miasto tych działań mamy bardzo dużo. Teraz kierujemy program małej retencji do osób fizycznych. Widząc jakie jest zainteresowanie małą retencją, chcieibyśmy w przyszłości też program małej retencji skierować do przedsiębiorstw i na najbliższą sesję rady miasta Rzeszowa skierujemy projekt uchwały w tej sprawie.

Na realizację zadania w budżecie miasta zabezpieczono 150 000 zł co pozwoli dofinansować 150 nowych inwestycji związanych z gromadzeniem wody deszczowej realizowanych przez mieszkańców Rzeszowa. Dotacja udzielana będzie osobom fizycznym posiadającym tytuł prawny do nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi (budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, w zabudowie bliźniaczej lub w zabudowie szeregowej).

Powinna być przeznaczona na następujące inwestycje:

– zakup i montaż zbiorników naziemnych szczelnych o łącznej poj. min. 500 l,

– zakup i montaż zbiorników podziemnych szczelnych o poj. min. 2000 l,

– utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 l,

– utworzenie ogrodu deszczowego.

Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa:

W ubiegłym roku prowadziliśmy pilotażowy program małej retencji. Te działania związane z małą retencją mają charakter lokalny, ale z punktu widzenia świata, łagodzi to skutki zmiany klimatu. Ten program jest realizowany w tym roku. Jest bardzo duże zainteresowanie. We wnioskach mieszkańcy głównie chcą kupić zbiorniki naziemne na wodę. Docelowo chcielibyśmy, żeby małą retencją byli objęci wszyscy mieszkańcy – dodaje.

– Do 22 marca trwa nabór. Można składać wnioski w Wydziale Klimatu i Środowiska, w punktach informacyjnych oraz w formie elektronicznej. Pomagamy, jeśli są jakieś pytania warto dzwonić do urzędu – mówi Kinga Kotwica z Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa. Zachęcamy do składania wniosków osobiście, bo my w wydziale je analizujemy i weryfikujemy. Ważna informacja jest taka, że liczy się kolejność wpływu wniosków – dodaje.

Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 7, pok. nr 3. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.30-15.30, w środy w godz. 7.30-17. Wszelkie informacje związane z naborem wniosków można uzyskać pod nr tel. (17) 875-41-90 oraz (17) 875-48-95.

bsz

Relacja live z konferencji prasowej:

Fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Rzeszów24


03-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)