REKLAMA

RZESZÓW. Umowa na dofinansowanie budowy Wisłokostrady podpisana (VIDEO)

RZESZÓW. Umowa na dofinansowanie budowy Wisłokostrady podpisana (VIDEO) + WIZUALIZACJA

W czerwcu miasto chce rozstrzygnąć przetarg na budowę Wisłokostrady, czyli trasy łączącej aleję Rejtana z ulicą gen. Maczka. Dzisiaj prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji dodatkową kwotą 30 mln zł.

Dotacja obiecana miastu jeszcze zimą będzie pochodziła z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. – To specjalne źródło, z którego samorządowcy z dużych miast, takich jak Rzeszów, mogą pozyskiwać wsparcie na inwestycje. Maksymalna kwota, jaką można potrzymać to właśnie 30 mln zł. Ta kwota uzupełni dzisiaj przyznane miastu wcześniej 65 mln zł z programu Polski Ład – powiedział dzisiaj w Rzeszowie Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. Podpisując umowę na dotację dla Rzeszowa
wspomniał, że stolica Podkarpacia jest pierwszym miastem, które otrzyma pieniądze z tego źródła.

Są takie chwile w życiu samorządowca, kiedy uśmiech rysuje się na twarzy bardzo szeroko. A dzisiaj sprzyja nam nawet aura. Pamiętam wieloletnie dyskusje na temat potrzeby wybudowania tej drogi. Nareszcie możemy przystąpić do prac, a dzięki dotacji będzie nam łatwiej zrealizować ten cel. Jesteśmy w miejscu blisko centrum, w zasadzie rzut kamieniem od Rynku. A jednocześnie to rejon, który wymaga otwarcia poprzez budowę dojazdu. W ten sposób otworzymy tu tereny inwestycyjne i rozładujemy ruch w centrum miasta. Ale jednocześnie zabezpieczymy mnóstwo miejsca pod zieleń i rekreację. Plan zagospodarowania dla Kopca Konfedereatów Barskich, z którym droga będzie sąsiadować, jest już uchwalony. A podczas wtorkowej sesji radni podejmą kolejny, tym razem dla kolejnych 30 hektarów nad rzeka w tym rejonie – zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Relację LIVE z podpisania umowy i konferencji prasowej można zobaczyć tutaj:

Prezydent Rzeszowa podkreśla, że inwestycja warta około 180 mln zł będzie możliwa dzięki dobrej współpracy z rządem. – A dobre relacje na tej płaszczyźnie są korzystne dla wszystkich, przede wszystkim dla mieszkańców. Dzięki tej drodze Rzeszów otworzy się na północ, miasto zyska nowe możliwości rozwoju – podkreślił Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

Wisłokostrada to jeden z kluczowych projektów drogowych, przewidzianych do realizacji na najbliższe lata. Dwupasmowa trasa połączy aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, a stąd doprowadzi przez ul. gen. Maczka do skrzyżowania ul. Lubelskiej z al. Wyzwolenia. Na razie gotowy jest około 500-metrowy fragment, łączący al. Rejtana z nowym targowiskiem.
Nowa trasa z ulicą Ciepłowniczą połączy się rondem. Przebudowany będzie most Załęski, dzięki czemu w kierunku ul. Lubelskiej kierowcy pojadą także dwupasmówką. Przy drodze zostaną wybudowane drogi dla rowerów i chodniki. Przetarg na budowę trasy został już ogłoszony, a oferty od wykonawców mają zostać otwarte w maju. Władze Rzeszowa liczą, że umowę na wykonanie prac uda się podpisać najpóźniej w czerwcu.

Fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Wizualizacje 


24-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)