REKLAMA

Ukrainka chciała przemycić chronione papugi (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 2 papug czerwonoskrzydłych.To chroniony gatunek, który jest zagrożony wyginięciem.

image001_59

Ptaki zostały wykryte podczas kontroli busa, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Klatka z papugami, którą umieszczono w kartonie, znajdowała się w przestrzeni bagażowej pojazdu. Do ich nielegalnego przewozu przyznała się jedna z pasażerek, 55- letnia obywatelka Ukrainy.

Zatrzymane ptaki to okazy krasnopiórki czerwonoskrzydłej (Aprosmictus erythropterus), objętej ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). To młode, niespełna roczne osobniki, które w okresie dojrzewania zmieniają swe ubarwienie.

Papugi zostały przekazane pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostaną do czasu decyzji sądu. Dalsze postępowanie prowadzi Pod-karpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Przewóz przez granicę okazów CITES

KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS w 2022 r.

W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. szt. okazów objętych ochroną. Wśród żywych zwierząt były m.in. sokoły wędrowne, papuga żako, papuga mnicha, żółw stepowy oraz pijawki lekarskie. Udaremnili także wprowadzenie do nielegalnego obrotu muszli skrzydelnika olbrzymiego, spreparowanej głowy aligatora missisipskiego, fragmentów rafy koralowej oraz suplementów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierających w swym składzie wyciąg z chronionych zwierząt.

źródło: KAS

24-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)