REKLAMA

WYWIAD Z WICEPREZYDENT RZESZOWA, JOLANTĄ KAŹMIERCZAK!

WYWIAD Z WICEPREZYDENT RZESZOWA, JOLANTĄ KAŹMIERCZAK!

O budowie sądu okręgowego, ocaleniu kina Zorza, skróceniu kolejek oczekiwania na mieszkanie komunalne, Pomniku Walk Rewolucyjnych i szeregu innych ważnych kwestii z Jolantą Kaźmierczak, zastępcą prezydenta Miasta Rzeszowa rozmawia Blanka Szlachcińska-Moraniec, redaktor naczelna portalu Rzeszów24.

Miasto ocali kino Zorza i nie tylko

Jesteśmy na końcówce uzgadniania wykupu kamienicy, w której znajduje się kino Zorza przy ul. 3 Maja. Dostaliśmy informację, że właściciel chce sprzedać nieruchomość. My mając na uwadze troskę i kultowość kina dla rzeszowian, doszliśmy do wniosku, jako cały zarząd miasta, że należy to kino uratować z zachowaniem dotychczasowej funkcji. Jesteśmy na końcówce uzgodnień. Być może po świętach uda się podpisać już akt notarialny – mówi Jolanta Kaźmierczak.

Miasto planuje również wykupić kamienicę przy ul. 3 Maja, tej w której znajduje się aktualnie Urban Lab. Władze miasta zamienią tę kamienicę za lokale, które Społem (aktualny właściciel kamienicy), wynajmuje od miasta m.in. lokal przy ul. Hetmańskiej i dawne delikatesy przy ul. Dąbrowskiego.

To są takie duże nieruchomości, którymi się zajmujemy aktualnie. W ubiegłym roku skorzystaliśmy z pierwokupu działki na os. Miłocin. Wójt Głogowa Małopolskiego chciał tą działkę sprzedać deweloperowi, ale my mogliśmy skorzystać z parawa pierwokupu. Obecnie mieszkańcy zgłosili, żeby tam w ramach RBO zbudować boisko i plac zabaw – mówi wiceprezydent.

Rada  Miasta (2)

grafika poglądowa

Rzeszów stawia na czyste powietrze

Wśród szeregu działań prowadzonych przez miasto, które mają na celu zadbać o powietrze, mniejsze zużycie energii są takie działania, jak badanie regularne jakości powietrza.

Obecnie 58 czujników bada jakość powietrza, w tym 10 ekosłupków zamontowanych przy szkołach na terenach przyłączonych. – Tam są domki jednorodzinne. Ekosłupki zamontowaliśmy edukacyjnie, żeby młodzież, dzieci, rodzice widzieli, jaki wpływ ma to, czym palą w kominkach, na jakość powietrza. Weszliśmy też w 3 programy, które mają zachęcić do wymiany swoich kotłów na ekologiczne – mówi Jolanta Kaźmierczak.

Mieszkańcy mogą korzystać m.in. z programu Czyste Powietrze, który zapewnia dość duże dofinansowanie, nawet do 135 tys. zł. Kolejny program Ciepłe Mieszkanie polega na wymianie źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych, a są jeszcze takie, w których pali się węglem w piecach. Można wykonać całą instalację ogrzewania, a nawet wymienić okna. Ostatni program kierowany do najuboższych Stop Smog, jest kierowany do osób, które same nie są w stanie poradzić sobie z inwestycją. To o tyle trudny program, że gmina staje się inwestorem na nieruchomości prywatnej.  

Skrócił się czas oczekiwania na mieszkania

– Prawie 70 proc. osób, które do mnie przychodzą, to osoby pytające o mieszkania, bo tą kwestią również się zajmuję – mówi Kaźmierczak.Oczekujących na mieszkania w Rzeszowie jest ok. 500 osób. W tym są osoby po eksmicji, dzieci z domów dziecka czy osoby oczekujące na mieszkanie komunalne i tych ostatnich jest ponad 200.

Jeszcze kilka lat temu ten okres oczekiwania na mieszkanie wynosił 15 lat. Miasto zablokowało jednak możliwość wykupu mieszkań komunalnych przez najemców z 80 proc. bonifikatą.

Zadaniem gminy jest zapewnić lokale komunalne dla mieszkańców. Dzięki tej decyzji zaczęło nam się więcej lokali zwalniać, więc ta kolejka osób oczekujących nam momentalnie idzie do góry – mówi Kaźmierczak.

Miasto przystępuje również do inicjatywy Simy Podkarpacie i przy ul. Wołyńskiej chce wybudować nowe mieszkania. Jest to w trakcie uzgodnień. Tam może powstać ok. 850 mieszkań. Miasto czeka jeszcze na decyzję Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Pomnik jest symbolem Rzeszowa

Chcemy przejąć pomnik, naprawić i odrestaurować, żeby służył mieszkańcom, a jednocześnie chcemy przekazać mieszkańcom wiedzę i na tablicy w okolicy pomnika, napisać jego trudną historię – mówi wiceprezydent.

Z takim stanowiskiem nie zgadzają się jednak oo.Bernardyni.

Byliśmy z panem prezydentem na spotkaniu, które zorganizował ojciec gwardian klasztoru Bernardynów. Tam wybrzmiało stanowisko IPN i stanowisko środowisk, które uważają, że pomnik należy wyburzyć. Pan prezydent przedstawił stanowisko, że wolą mieszkańców jest przejęcie przez miasto pomnika i zachowanie go – dodaje. – Mówiłam, że ten pomnik mieszkańcom nie kojarzy się wcale z komunizmem, a prezydent Szlachta go zdekomunizował, gdyż na szczycie zawiesił herb Rzeszowa – zaznacza Kaźmierczak.

Ostatnio wpływają do nas pisma za obroną pomnika. Środowiska związane z Solidarnością chcą zainicjować debatę ws. pomnika, otwartą w szerszym kręgu, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć.

Miasto wystąpiło oficjalnie z pismem by Bernardyni pomnik przekazali. Tym bardziej, że jest konieczność odrestaurowania pomnika, zabezpieczenia rzeźb.

Więcej o pomniku TUTAJ: 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

WYWIAD Z KONRADEM FIJOŁKIEM, PREZYDENTEM MIASTA RZESZOWA

https://rzeszow24.pl/wywiad-z-konradem-fijolkiem-prezydentem-miasta-rzeszowa-00r3bsm-1397/

333019859_1431309551006793_3909771426592486837_n (1)

grafika poglądowa

 

05-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)