REKLAMA

XVI Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Rzeszowie (ZDJĘCIA)

RZESZÓW/PODKARPACIE. W ramach XVI obchodów Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na cmentarzu żydowskim w Rzeszowie przy ul. Dołowej uczczono pamięć ofiar ludności żydowskiej, zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.

Cmentarz żydowski powstał w 1849 roku, ale podczas II wojny światowej został doszczętnie zdewastowany. Obecnie znajdują się tam nieliczne macewy oraz obelisk na grobie pomordowanych Żydów podczas Holokaustu, ufundowany w 1947 r. przez ocalonych rzeszowskich Żydów.

3_101

– Na cmentarzu została odmówiona modlitwa z udziałem rabina Szalom Ber Stamblera z Centrum Żydowskiego Chabad Lubawicz w Warszawie i ks. dr. Pawła Batorego oraz potomków byłych żydowskich mieszkańców Rzeszowa m.in. Izabella Rzeszowska wraz z mamą Katarzyną. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, młodzież z rzeszowskich szkół i mieszkańcy regionu. Przy obelisku złożono kwiaty i symboliczne kamyczki oraz zapalono światło pamięci ku czci pomordowanych Żydów – poinformował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

2_127

Dzisiejsze uroczystości zakończą się o godz. 19:00 w kościele farnym i na Placu Farnym. Będzie modlitwa połączona z odczytywaniem nazwisk Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy wraz z nimi ponieśli śmierć.

421931129_703714345280826_4387608814907747099_n

Obchody, które niemal codziennie odbywają się w różnych miejscowościach regionu, potrwają do 28 stycznia i są organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty, pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Źródło: IPN Rzeszów


25-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)