– Dzisiaj jest Dzień Kobiet i oprócz kwiatów oraz upominków chcemy przekazać naszej społeczności rzeczy które mają charakter strategiczny, które pokażą Rzeszów i jego administrację jako tych, którzy starają się w codziennym działaniu, codziennej pracy wdrażać i stosować politykę równościową, tak aby żadna z grup ani płci nie była w naszym mieście dyskryminowana – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 marca, czyli w Dniu Kobiet, Prezydent Konrad Fijołek przedstawił zarówno strukturę zatrudnienia w Urzędzie Miasta Rzeszowa jak i wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pracowników. Z analizy wynika, że w Urzędzie pracuje więcej kobiet. Na 861 pracowników 595 stanowią kobiety, a 266 mężczyźni. Mamy dwie wiceprezydentki, natomiast wydziałami zarządza 15 dyrektorek i 18 dyrektorów.
Najliczniejsza grupa kobiet w Urzędzie Miasta Rzeszowa jest w grupie wiekowej 26 – 40 lat oraz 41 – 55 lat, odpowiednio po 29 proc. W przypadku mężczyzn najliczniejsza grupa jest w przedziale 41 – 55 lat (12 proc).
Przygotowując się do stworzenia Planu Równości Płci, jednym z pierwszych kroków było przeprowadzenie ankiety wśród pracowników, aby poznać ich opinie i odczucia. Pracownicy wypełniający ankietę pytani byli o różne aspekty pracy w urzędzie. O stosunek do osób z niepełnosprawnościami, do osób starszych, do młodych rodziców i oczywiście o traktowanie pracowników w odniesieniu do płci.
Pytano m.in. o to, czy atmosfera w urzędzie jest przyjazna dla kobiet. 78 proc. pracowników uważa, że tak. Przeciwne stanowisko zaprezentowało 7 proc., a 15 proc. nie miało zdania. Pytano również czy atmosfera jest przyjazna dla młodych rodziców i jak sprawić , żeby była jeszcze lepsza. 67 proc. pracowników, którzy wypełnili ankietę, przyznało że jest dobra, 12 proc. jest niezadowolonych. Pracownicy zasugerowali również możliwe do wprowadzenia rozwiązania, poprawiające sytuację.
– Wszystkie zdobyte w ankietach informacje i zaproponowane rozwiązania zostały wpisane do Planu Równości Płci w Urzędzie Miasta Rzeszowa, jako cele do których dążymy. Te cele będą realizowane poprzez konkretne działania, takie jak opracowanie procedury antydyskryminacyjnej, aby ograniczyć ryzyko konfliktów w miejscu pracy– powiedział prezydent.
Przeprowadzone będą szkolenia na temat zapobiegania przemocy, mobbingowi i molestowaniu, polityki antydyskryminacyjnej oraz zarządzania zespołem. Opracowywane będą zmiany Regulaminu Pracy Urzędu Miasta Rzeszowa w zakresie uwzględniania ruchomego czasu pracy i pracy zdalnej. Podobne badania będą przeprowadzane wśród pracowników co trzy lata.
Dotychczas na przyjęcie Planu Równości Płci decydowały się głównie uczelnie wyższe. Procedury tego typu posiada między innymi Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Politechnika Krakowska.
Teraz przyjmują go miasta. W ubiegłym roku: Wrocław, Kraków i Rzeszów.
Plan został przyjęty Zarządzeniem Prezydenta z dnia 17 października 2022r.
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz