REKLAMA

Nowe, niskoemisyjne autobusy dla pasażerów MKS

Nowe, niskoemisyjne autobusy dla pasażerów MKS

We wtorek 4 kwietnia Zarząd Związku Gmin „PKS” zaprezentował trzy nowo zakupione, niskopodłogowe autobusy marki Isuzu. Nowoczesne pojazdy, które wyjadą w trasę już w kwietniu, są w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Autobusy Isuzu Novociti Life to komfortowe, monitorowane i klimatyzowane pojazdy o długości ok. 8 metrów, które są zasilane olejem napędowym i spełniają normę spalania Euro 6. Dzięki obniżonej podłodze i specjalnym udogodnieniom są w pełni przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej zdolności ruchowej.

Umowa na dostarczenie autobusów z firmą Busimport została podpisana w maju 2022 r. Wartość pojazdów wyniosła ponad 2,8 mln zł i została sfinansowana ze środków własnych gmin. W trakcie konferencji prasowej, przedstawiciele ZGPKS-u opowiedzieli także o przyszłych inwestycjach, mających na celu dalsze podnoszenie jakości organizowanego transportu, w tym planach pozyskiwania środków na zakup autobusów zeroemisyjnych.

W niedalekiej przyszłości zamierzamy aplikować o środki unijne w celu wymiany taboru spółki PKS Rzeszów i doposażenia go w 50 nowoczesnych nisko i zeroemisyjnych, elektrycznych autobusów. Będzie to bardzo istotny krok w procesie redukcji emisyjności naszych pojazdów – powiedział Sławomir Porada, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin „PKS”.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały także wyniki badań satysfakcji podróżnych, przeprowadzonych w drugiej połowie zeszłego roku. Analizy wykazały, że prawie 70% ankietowanych wyraziło zadowolenie z poziomu usług MKS. Co dziesiąty respondent stwierdził dodatkowo, że marka jest bezkonkurencyjna.

Ponad 200 tysięcy mieszkańców, którzy zamieszkują teren związku gmin to pasażerowie Międzygminnej Komunikacji Samochodowej. Oczekują oni od nas efektywnej, sprawnej i szybkiej komunikacji. Jak widać na przykładzie przeprowadzonych badań, udaje się nam realizować te działania zgodnie z oczekiwaniami – powiedział Remigiusz Wzorek Przewodniczący Zarządu Związku Gmin „PKS”.

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że transport zbiorowy w okolicy powinien być dalej rozwijany – na taką konieczność zwróciło uwagę 91% ankietowanych. Badanie pokazało także, że kluczowymi czynnikami, które warunkują wybór MSK jako głównego przewoźnika jest cena biletów, częstotliwość kursów i punktualność rozkładów jazdy. W planach ZGPK-u jest również dostosowanie infrastruktury zaplecza technicznego do wymagań obsługi pojazdów elektrycznych, a także unowocześnienie systemu sprzedaży biletów i informacji o rozkładach jazdy. Ponadto na terenie gmin członkowskich zaplanowano szereg inwestycji związanych ze zwiększeniem dostępu mieszkańców do transportu publicznego, w tym budowę węzłów przesiadkowych, parkingów w systemie Parkuj i Jedź, modernizację infrastruktury przystankowej oraz budowę nowych ścieżek rowerowych.


04-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)